English
MÜDEK, mühendislik programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kurulu tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınmaktadır.  
MÜDEK, Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) asil üyesidir.
MÜDEK, EUR-ACE Etiketi vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirilmiştir.
MÜDEK, Washington Accord üyesidir.

2017-2018 Dönemi MAK Üyeleri Göreve Başladı

MÜDEK MAK (Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu)'ın aşağıda verilen 2017-2018 dönemi üyeleri 2 yıllık görevlerine 01.01.2017 itibariyle başlamıştır. 2009 yılından beri MAK üyesi, MAK Başkan Yardımcısı, MAK Başkanı ve Önceki MAK Başkanı olarak 4 dönem görev yapan Timur Doğu'nun, 2011 yılından beri 3 dönem TMMOB Temsilcisi MAK üyesi olarak görev yapan Müfit Gülgeç'in ve 2013 yılından beri 2 dönem KalDer Temsilcisi MAK üyesi olarak görev yapan Aykut Alp Yılmaz'ın MAK'daki görevleri 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle sona ermiştir. Kendilerine verdikleri çok kıymetli hizmetlerden dolayı teşekkür eder, yeni MAK takımına verimli ve başarılı bir çalışma dönemi dileriz.
2017-2018 Değerlendirme Dönemi Akreditasyon Başvuru Düzenlemeleri Belirlendi

2017-2018 değerlendirme döneminde yapılacak MÜDEK akreditasyon başvurularına ilişkin düzenleme için tıklayınız >>>>>. DİKKAT: Son başvuru tarihi 31 Ocak 2017'dir.
2017-2018 Değerlendirme Dönemi Akreditasyon Değerlendirme Bedelleri

2017-2018 döneminde değerlendirilecek programlar için akreditasyon değerlendirme bedelleri MÜDEK Finans Komitesinin önerisi doğrultusunda Yönetim Kurulunun 01.12.2016 tarih ve 2016-10 sayılı kararları ile belirlenmiştir. Belirlenen yeni bedeller aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Değerlendirme Türü Normal Öğretim İkinci Öğretim
Genel Değerlendirme(1) 11.690 TL + KDV 8.273 TL + KDV
Ziyaretle Ara Değerlendirme(2) 8.273 TL + KDV 8.273 TL + KDV
Raporla Ara Değerlendirme(2) 6.055 TL + KDV 6.055 TL + KDV
Ziyaretle Kanıt Göster(3) 8.273 TL + KDV 8.273 TL + KDV
Raporla Kanıt Göster(3) 6.055 TL + KDV 6.055 TL + KDV
(1) İlk kez değerlendirmesi yapılacak programların veya akreditasyonu olan programların genellikle beş yılda bir yapılan değerlendirmesi
(2) Daha önce yapılan genel değerlendirmesi sonucunda kısa süreli akreditasyon verilmiş olan programların değerlendirmesi
(3) Daha önce yapılan ara veya genel değerlendirmesi sonucunda bir yıl süreli akreditasyon verilmiş olan programların değerlendirmesi

Takım Başkanları Deneyim Paylaşımı Toplantısı

MÜDEK'in 2016 yılı Takım Başkanları Deneyim Paylaşımı Toplantısı 26 Kasım 2016 Cumartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında İstanbul Conrad Otel'de 20 katılımcıyla yapıldı. Toplantıda kullanılan sunumlar aşağıda verilmiştir:
Yeni MÜDEK Üyesi

Halen Yüksekğretim Kalite Kurulu Başkan Yardımcısı olan ve MDK (Mühendislik Dekanları Konseyi) 8. ve 9. dönem Genel Sekreteri Tuncay Döğeroğlu'nun üyelik başvurusu MÜDEK Yönetim Kurulu'nun 18 Kasım 2016 tarihli toplantısında görüşülmüş ve kendisi 77 üye numarası ile derneğimizin üyeliğine kabul edilmiştir. Sayın Tuncay Döğeroğlu'na derneğimize hoş geldiniz diyoruz.
A. Bülent Özgüler ve Bülent E. Platin II. Ulusal Sağlık Bilimleri Kongresine Çağrılı Konuşmacı Olarak Katılıyor

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve SABAK (Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan II. Ulusal Sağlık Bilimleri Kongresine 25 Kasım 2016 günü MÜDEK-MAK Başkan Yardımcısı A. Bülent Özgüler Çıktı Temelli Akreditasyon ve MÜDEK Danışma Kurulu üyesi Bülent E. Platin Disipline Özgü Ölçüt Hazırlama başlıklı iki ayrı sunum yapmak üzere davetli konuşmacı olarak katılacaktır.
MÜDEK Heyeti ENAEE'nin Kuruluşunun 10. Yılı Kutlaması Toplantısına Katılıyor

MÜDEK Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldırım, MÜDEK Danışma Kurulu üyesi Birgül Tantekin-Ersolmaz ve MÜDEK Genel Sekreteri M. Yavuz Erçil'den oluşan 3 kişilik bir MÜDEK heyeti 21-22 Kasım 2016 tarihlerinde İtalya'nın Roma kentinde yapılacak Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı'nın ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) Kuruluşunun 10.yılı Kutlaması Toplantısı'na katılacaktır. Bu kapsamda,
  • Ramazan Yıldırım, 21 Kasım 2016 tarihinde 10 Years of Trust Building adlı oturumda Impact of EUR-ACE on the Quality Assurance Systems: A Testimony by MÜDEK başlıklı bir sunum yapacaktır;
  • Birgül Tantekin-Ersolmaz, 21 Kasım 2016 tarihinde yapılacak ENAEE Yönetim Kurulu (AC - Administrative Council) toplantısına katılacaktır;
  • M. Yavuz Erçil, 22 Kasım 2016 tarihinde yapılacak ENAEE Genel Kurulu toplantısına MÜDEK daimi temsilcisi olarak katılacaktır.

Washington Accord Heyeti MÜDEK'i Ziyaret Etti ve MÜDEK Kurum Ziyaretlerine Katıldı

MÜDEK'in Washington Accord (WA) üyeliğinin 6 yıllık periyodik yenilenmesi kapsamında Elizabeth Taylor (Avustralya), Megat Johari Megat Mohd Noor (Malezya) ve Khiang Wee Lim (Singapur) dan oluşan 3 kişilik bir WA heyeti 18-25 Ekim 2016 tarihlerinde MÜDEK'i ziyaret etmiştir. Bu ziyaret kapsamında, WA heyeti
  • MÜDEK Yönetim Kurulu üyeleri ve MAK üyeleriyle bir tanışma ve bilgi alma toplantısı yapmış ve
  • MÜDEK'in yaptığı iki ayrı kurum ziyaretinde değerlendirme takımında "gözlemci" sıfatıyla yer almıştır.

MÜDEK Öğrenci Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı

MÜDEK öğrenci değerlendirici adaylarının eğitimine yönelik MÜDEK Öğrenci Eğitim Çalıştayı 09 Ekim 2016 (Cumartesi) günü İstanbul'da MÜDEK Merkezinde yapılmıştır. Çalıştayda çeşitli üniversitelerin farklı mühendislik programlarına kayıtlı 11 öğrenci değerlendirici adayı davetli katılımcı olarak yer almıştır.

Çalıştay sayfası için tıklayınız >>>>>
MÜDEK Program Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı

MÜDEK değerlendirici adaylarının eğitimine yönelik MÜDEK Eğitim Çalıştayı 08-09 Ekim 2016 (Cumartesi-Pazar) günlerinde İstanbul'da yapılmıştır. Çalıştayda çeşitli kurum ve kuruluşlardan ve farklı mühendislik disiplinlerinden 15 değerlendirici adayı davetli olarak yer almıştır.

Çalıştay sayfasına erişmek için tıklayınız. >>>>>
MÜDEK-MAK'ın 2017-2018 Yılları TMMOB Temsilcisi Belli Oldu

TMMOB tarafından, MÜDEK-MAK'ın (Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu) TMMOB temsilcisi olarak önerilen ve MÜDEK Yönetim Kurulu tarafından uygun görülerek, 2017-2018 yılları için MAK üyeliğine atanan Sayın Mehmet Soğancı 01.01.2017 tarihi itibarıyla bu göreve başlayacaktır. Sayın Mehmet Soğancı'yı bu göreve seçildiği için kutlar, kıymetli katkılarının beklendiği MAK çalışmalarında başarılar dileriz.
MÜDEK-MAK'ın 2017-2018 Yılları KalDer Temsilcisi Belli Oldu

KalDer (Türkiye Kalite Derneği) tarafından, MÜDEK-MAK'ın (Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu) KalDer temsilcisi olarak önerilen ve MÜDEK Yönetim Kurulu tarafından uygun görülerek, 2017-2018 yılları için MAK üyeliğine atanan Sayın Berçin Gün 01.01.2017 tarihi itibarıyla bu göreve başlayacaktır. Sayın Berçin Gün'ü bu göreve seçildiği için kutlar, kıymetli katkılarının beklendiği MAK çalışmalarında başarılar dileriz.
MÜDEK Genel Sekreter Yardımcısı Göreve Başladı

MÜDEK Yönetim Kurulunun 25.08.2016 tarihli kararıyla MÜDEK ofisinde Genel Sekreter Yardımcılığı pozisyonu açılmış ve bu pozisyona 19.09.2016 tarihinden itibaren Sayın Ülkü Yuvacı (Tel: 0212-211-0281, e-posta: yuvaci at mudek.org.tr) getirilmiştir. Kendisine MÜDEK'te başarılı ve verimli bir iş yaşamı diliyoruz.
MÜDEK Değerlendirme Kılavuzu Güncellendi

MÜDEK Yönetim Kurulunun 29.08.2016 tarihli toplantısında olarak güncellenmiş ve yayımlanmıştır.

2016 Yılı Akreditasyon Listesi

MÜDEK tarafından 2016 yılı itibariyle akredite edilmiş programların listesi 01 Temmuz 2016 tarihinde güncellenerek yayımlandı.

Timur Doğu ENAEE'nin EUR-ACE Etiketi Komitesi Başkanlığına Atandı

MÜDEK üyesi ve önceki MAK Başkanı Prof. Dr. Timur Doğu, MÜDEK'in üyesi olduğu Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) adlı kuruluşun EUR-ACE Etiket Komitesi (LC - Label Committee) tarafından, iki üyenin yarıştığı seçim sonucunda Komite Başkanlığına seçilmiş ve bu seçim 21 Haziran 2016 tarihinde yapılan ENAEE Yönetim Kurulu (AC - Administrative Council) toplantısında onaylanarak ataması yapılmıştır. Timur Doğu hemen görevine başlayacak ve görev süresi 2020 yılına kadar devam edecektir.

EUR-ACE Etiket Komitesi, Avrupa'da mühendislik eğitimi akreditasyonu veren kuruluşları EUR-ACE etiketi verebilme için yetkilendiren ve EUR-ACE etiketi verme yetkisinde olan 13 kuruluşun temsil edildiği bir ENAEE komitesidir. Komite aynı zamanda EUR-ACE etiketi verme yetkisinde olan kuruluşlar arasında tutarlılığı sağlamakla da yükümlüdür.

MÜDEK ve ülkemiz yükseköğretimi için bir gurur kaynağı olan bu başarısından dolayı Timur Doğu'yu kutluyor, komite başkanı olarak yapacağı çalışmalarda başarılar diliyoruz.
MÜDEK Tüzüğü ve Çalışma Yönetmeliği Güncellendi

MÜDEK Genel Kurulunun 16.04.2016 tarihli toplantısında olarak güncellenmiş ve yayımlanmıştır.
MÜDEK Değerlendirme ve Akreditasyon Uygulama Esasları Yönergesi Güncellendi

MÜDEK Yönetim Kurulunun 28.04.2016 tarihli toplantısında MÜDEK Değerlendirme ve Akreditasyon Uygulama Esasları Yönergesi sürüm 2.1 olarak güncellenmiş ve yayımlanmıştır.


Yeni MÜDEK Üyesi
 
2011 yılından beri MAK'da TMMOB Temsilcisi olarak görev yapmakta olan Müfit Gülgeç'in MÜDEK üyelik başvurusu MÜDEK Yönetim Kurulunun 26 Mart 2016 tarihli toplantısında görüşülmüş ve kendisi derneğimizin üyeliğine kabul edilmiştir. MÜDEK'e katkılarını "MÜDEK üyesi" olarak da devam ettirecek olan Müfit Gülgeç'e hoş geldiniz diyoruz.
MÜDEK Öğrenci Değerlendirici Raporu Belgesi Yayımlandı
 
MÜDEK Yönetim Kurulunun 17.02.2016 tarihli toplantısında MÜDEK Öğrenci Değerlendirici Raporu belgesi sürüm 1.0 olarak kabul edilmiş ve yayımlanmıştır.


Yeni Değerlendirici Adayları Aranıyor

MÜDEK, mühendislik eğitim programlarının MÜDEK değerlendirme ölçütlerine göre, akreditasyon değerlendirmesini yaparak kurumların kalite iyileştirme çalışmalarında önemli rol üstlenecek, üniversitelerde veya endüstri/iş dünyasında çalışmakta olan değerlendirici adayları aramaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız >>>>>.
Yeni MÜDEK Üyeleri

MÜDEK gönüllüsü olarak hizmet vermekte olan Ayşen Erdinçler, Necati Aras ve Cüneyt Güzeliş'in MÜDEK üyelik başvuruları MÜDEK Yönetim Kurulunun 09 Ocak 2016 tarihli toplantısında görüşülmüş ve bu arkadaşlarımız derneğimizin üyeliğine kabul edilmişlerdir. MÜDEK'e katkılarını "MÜDEK üyesi" olarak devam ettirecek olan arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz.
Deneyimli Program Değerlendiricilerine MÜDEK Derneği Üyeliğine Davet

Mühendislik programlarını değerlendiren MÜDEK ve benzeri ulusal ya da uluslararası kuruluşların değerlendirme takımlarında en az iki kez "değerlendirici" olarak görev yapmış olan MÜDEK gönüllülerini derneğimizin üyesi olmaya davet ediyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayınız >>>>>.
Duyuru Arşivi

Son güncelleme: 05/01/2017

 © MÜDEK 2007-2017 - Tüm Hakları Saklıdır Zincirlidere Caddesi No. 86, Meriçoğlu Plaza Kat:1 Daire:4, Esentepe, Şişli, 34394 İstanbul, (0212) 211-0281, infos@mudek.org.tr Web Hosting: daha.net